Cztery fazy programu

I faza

trwa 2 dni i stanowi przygotowanie organizmu do zmiany, a także oczyszcza go stosując lekkie posiłki.

II faza

tzw. ‘ścisła’ – trwa minimum dwa tygodnie, aby wyrównać przemianę materii lub odpowiednio długo do kiedy nie uzyskamy oczekiwanego efektu ( np. redukcji wagi o 10 kilo ). Pacjent przestawia się na nowy, zdrowy sposób odżywiania stosując podstawowe zasady programu i produkty indywidualnie zalecone mu przez metabolic balance.
Redukcja wagi następuje bardzo szybko, a już po tygodniu odczuwalne są dodatkowe pozytywne efekty takie jak poprawa samopoczucia, lepsze trawienie, sen i więcej energii.

III faza

nosi nazwę ‘łagodna’ – uczestnicy zaczynają testować produkty, które wcześniej były wykluczone i mogą pozwolić sobie na łamanie reguł jednak nie częściej niż raz w tygodniu.

IV faza

to faza ’utrzymania’ – jest nieograniczona w czasie, uczestnik przechodzi na nią, kiedy osiągnął zamierzony cel. Wtedy można zaobserwować jak bardzo uległa poprawie nasza przemiana materii i pozwalając sobie od czasu do czasu na ‘umiarkowane łakomstwo’ nie zmienimy swojej wagi gdyż nasz organizm doszedł do naturalnej równowagi metabolicznej.