Otyłość niejednokrotnie nazywana zostawała już przez specjalistów chorobą XXI wieku. To jedna z najgroźniejszych chorób, która dotyka ludzi na całym świecie, odpowiadając za niemal 15% przedwczesnych zgonów w samej Europie. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby cierpiące na otyłość olbrzymią. Czym właściwie jest i w jaki sposób należy podejść do leczenia?

Czym jest otyłość olbrzymia i co może być jej przyczyną?

Otyłość olbrzymia jest stanem, w którym wskaźnik masy ciała - BMI - jest wyższy niż 40. Inaczej otyłość olbrzymia jest nazywana również otyłością III stopnia. BMI może pomóc ustalić, czy pacjent posiada odpowiednią wagę w zestawieniu ze swoim wzrostem. Nie jest to pomiar idealny, jednak pomaga dać wstępne i ogólne wyobrażenie o odpowiednich zakresach masy dla wzrostu. Kiedy jesz, do organizmu dostarczane są kalorie. Nawet w spoczynku są one niezbędne dla organizmu, aby serce mogło odpowiednio funkcjonować, a żołądek mógł trawić jedzenie. Jeśli jednak spożywasz tych kalorii dużo w postaci źle zbilansowanych posiłków i nie prowadzisz żadnej aktywności fizycznej, twoje ciało przechowuje je jako tłuszcz. Jeśli będziesz spożywać więcej kalorii niż twoje ciało może spalić podczas codziennych czynności, tłuszcz będzie cały czas odkładany w organizmie, a to niestety prowadzi do otyłości. Niektóre leki, takie jak antydepresanty lub leki hormonalne również mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Choroby autoimmunologiczne np. niedoczynność tarczycy to także częsty powód dodatkowych kilogramów. Pamiętajmy, że wczesne podjęcie decyzji o zmianie diety na zdrową i zbilansowaną może uchronić nas przed otyłością.

Leczenie otyłości olbrzymiej

Zdrowe posiłki i regularna aktywność to klucz nie tylko do utraty wagi, ale również do lepszego samopoczucia i wzrostu samooceny. Ważne jest także, aby opanować narzędzia samokontroli i nauczyć się zarządzać stresem - to właśnie w nerwowych sytuacjach pacjenci najczęściej sięgają po przekąski, burząc tym samym pracę, którą wykonali wcześniej. Powinieneś współpracować z dietetykiem, aby ustalić realistyczne cele, które w bezpieczny sposób pozwolą Ci schudnąć i przede wszystkim utrzymać ten efekt bez jo-jo. Spotkajmy się i porozmawiajmy - moim zadaniem jest nie tylko ułożenie nowej diety, ale przede wszystkim zmienienie nawyków żywieniowych oraz znalezienie i wyeliminowanie przyczyn choroby. W moim gabinecie każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a program żywieniowy dopasowany do wyników badań - bez suplementów i chemii, opierając się jedynie na zdrowej i nieprzetworzonej żywności ma za zadanie wyregulować metabolizm, pozbyć się nadmiaru kilogramów, ale przede wszystkim ma słuzyć zdrowiu, lepszemu samopoczuciu i uzupełnieniu wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Niezależnie czy interesuje Cię leczenie otyłości w Krakowie czy spotkania online zapoznaj się z moją ofertą i zawalcz o swoje zdrowie.