Otyłość dziecięca jest poważnym schorzeniem, które dotyka również nastolatków. Dzieci otyłe posiadają wyższą wagę niż prawidłowa (w stosunku do swojego wieku i wzrostu). Otyłość u dzieci jest szczególnie niepokojąca, ponieważ dodatkowe kilogramy często stają się wstępem do komplikacji zdrowotnych, które kiedyś uważano za problemy dotyczące jedynie dorosłych - cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu.Nadwaga u nastolatków może również prowadzić do niskiej samooceny oraz depresji.

Co powoduje nadwagę u nastolatków?

Pod wieloma względami otyłość dziecięca jest zagadkową chorobą. Często nie rozumiemy w pełni, w jaki sposób ciało kontroluje wagę i tkankę tłuszczową. Z jednej strony przyczyna wydaje się prosta - jeśli dana osoba spożywa więcej kalorii niż zużywa na energię, wówczas przybierze na wadze. Ale nadwaga u nastolatka może być spowodowana przez kombinację różnych czynników. Można ją powiązać m.in. z: - uwarunkowaniem genetycznym, - zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi, - metabolizmem, - zbyt małą ilością snu, - wyborem stylu życia. Niektóre zaburzenia endokrynologiczne, choroby i leki również mogą mieć duży wpływ na wagę nastolatków.

Jak leczyć nadwagę u nastolatka?

Leczenie zależy od objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia nastolatka. Zależy również od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest stan pacjenta.

Leczenie nadwagi może obejmować:

- konsultacje dietetyczne online lub stacjonarnie w gabinecie, skoncentrowane na zmianie zachowań i stawianiu czoła uczuciom związanym z wagą, - zmiana diety i liczby spożywanych kalorii, - więcej aktywności fizycznej lub ułożenie spersonalizowanego programu ćwiczeń, - zmiany w zachowaniu, - wsparcie i motywację do wprowadzania zmian oraz ich przestrzegania. Leczenie często wymaga pomocy dietetyka, ponieważ cele dotyczące zrzucenia kilogramów powinny być realistyczne.

Zapobieganie nadwadze u nastolatków

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma nadwagę, czy jest w przyszłości narażone z przyczyn genetycznych, możesz podjąć kroki, które pozwolą na utrzymanie lub osiągnięcie odpowiedniej wagi: - ogranicz spożywanie przez dziecko napojów słodzonych lub całkowicie ich unikaj, - zapewnij dużo owoców i warzyw w rodzinnej diecie, - spożywajcie posiłki wspólnie z dzieckiem, - ogranicz jedzenie poza domem, szczególnie w restauracjach typu fast-food, a kiedy jesz poza domem, naucz swoje dziecko, jak dokonywać zdrowszych wyborów, - dostosuj odpowiednio porcje do wieku. Pamiętaj, że zdrowa i zbilansowana dieta nie musi być nudna, nawet dla nastolatka. Jej podstawą nie jest tylko ścisły harmonogram posiłków, ale również zmiana nawyków żywieniowych. W moim gabinecie, możecie liczyć na pomoc w ułożeniu spersonalizowanego planu żywieniowego. Możemy również spotkać się online - podczas spotkania porozmawiamy o problemie z jakim się zmagacie oraz opracujemy realne do osiągnięcia cele. Skontaktuj się z nami i zacznijmy wspólnie działać już dziś!