Na przestrzeni lat, węglowodany zyskały bardzo złą reputację. Popularne diety ograniczające ich spożywanie, sprzyjają szybkiej utracie wagi, co może wydawać się bardzo atrakcyjne dla osoby próbującej zrzucić kilka kilogramów. Czy jednak wszystko jest takie czarno-białe? Ograniczając węglowodany, pozbawiasz swój organizm jednego z głównych źródeł paliwa i wielu niezbędnych składników odżywczych, których potrzebujesz, aby zachować zdrowie.

Co to są węglowodany?

Węglowodany to pokarmy, które podczas trawienia przekształcane są w glukozę, będącą głównym paliwem dla naszego organizmu. Jest to szczególnie ważne dla mózgu, który przyswaja ją zdecydowanie łatwiej niż tłuszcze czy białko, traktując jako źródło energii.

Istnieją dwa rodzaje węglowodanów:

- węglowodany proste - obejmują cukry znajdujące się w żywności, takiej jak cukier stołowy, miód, produkty mleczne, owoce i soki owocowe. - węglowodany złożone - nazywane również dobrymi węglowodanami - obejmują produkty zbożowe, takie jak chleb, brązowy makaron i ryż oraz niektóre warzywa - kukurydza, groszek, białe i słodkie ziemniaki czy dynia piżmowa.

Czy wszystkie węglowodany są sobie równe?

Wszystkie węglowodany zamieniają się w glukozę i podnoszą poziom cukru we krwi, jednak nie wszystkie robią to w takim samym czasie. Zwykle dobre węglowodany zawarte są w pokarmach z dużą ilością błonnika, a ich rozłożenie przez organizm i wykorzystanie jako energii trwa dłużej.
  • Błonnik jest niezwykle ważny dla zdrowia układu pokarmowego, a jego najważniejszą funkcją jest regulacja poziomu glukozy we krwi. Pokarmy zawierające błonnik, takie jak brokuły, fasola i jabłka ze skórką czy pieczywo pełnoziarniste, wymagają dłuższego trawienia. To znaczy, że glukoza jest powoli uwalniana do krwiobiegu.
  • Rafinowane węglowodany, takie jak biały ryż czy makaron, pozbawione są błonnika i ważnych składników odżywczych. Pełne ziarna - kasze, brązowy ryż i makaron pełnoziarnisty - posiadają cenny błonnik. Dlatego glukoza z rafinowanych węglowodanów dostaje się do krwiobiegu szybciej niż glukoza z pełnych ziaren.
  • Owoce również zawierają błonnik. Cukier zawarty w owocu nie wpływa jednak na poziom glukozy we krwi w taki sam sposób, jak sok owocowy.
Skuteczny i zbilansowany plan odżywiania dla każdego Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć dietę i nie popełnić błędów w planowaniu posiłków, chętnie przyjdziemy z pomocą! Metabolic Balance® to spersonalizowany plan żywieniowy, skierowany do osób, które chcą jeść zdrowo, jednocześnie tracąc na wadze. Dzięki indywidualnie dobranym posiłkom, jesteśmy w stanie wpłynąć na poprawę samopoczucia, przyspieszyć metabolizm oraz uregulować gospodarkę hormonalną. Nasze porady dietetyczne online to pierwszy krok, aby przywrócić naturalną równowagę organizmu.