Dolegliwości trawienne, takie jak zaparcia, biegunka, zgaga i wzdęcia, nierzadko zdarzają się każdemu z nas. Badania pokazują, że u około 4 na 10 osób występuje co najmniej jeden z objawów ze strony układu pokarmowego. Najczęstsze z nich to ból brzucha, zmiany rytmu wypróżnień (zwykle zaparcia lub biegunka), niestrawność i zgaga. Większość z nich ma ścisły związek ze stylem życia oraz sposobem odżywiania. Owszem, istnieje szeroki wybór leków, jednak są one skuteczne jedynie w krótkotrwałym łagodzeniu objawów.

Skąd borą się problemy z trawieniem?

  • Nasza "typowa" dieta, bogata jest w rafinowane węglowodany, tłuszcze nasycone i konserwanty. Jest to ściśle związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń trawiennych.
  • Tłuszcze trans znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Są dobrze znane ze swojego negatywnego wpływu na zdrowie serca, ale wiąże się je również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zapalenia jelit. Co więcej, przetworzona żywność, taka jak niskokaloryczne napoje i lody, często zawiera sztuczne słodziki, które mogą powodować problemy trawienne.
  • Badania wskazują, że diety bogate w składniki odżywcze chronią przed chorobami układu pokarmowego. Posiłki oparte na pełnowartościowych produktach spożywczych i ograniczenie spożycia przetworzonej żywności, może być najlepszym sposobem na pozbycie się problemów związanych z trawieniem.

Wzbogać dietę o błonnik

Dieta bogata w błonnik ściśle związana jest ze zmniejszonym ryzykiem występowania chorób układu pokarmowego, w tym wrzodów, refluksu czy hemoroidów. Błonnik dzielimy na rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Forma nierozpuszczalna działa jak gigantyczna miotełka, pomagając układowi pokarmowemu w odpowiednim funkcjonowaniu oraz regularnych wypróżnieniach. Rozpuszczalny błonnik znajduje się natomiast w otrębach owsianych, roślinach strączkowych, orzechach czy nasionach. Szybko pęcznieje, wypełniając żołądek i dając uczucie sytości.

Zdrowe tłuszcze w walce z dolegliwościami trawiennymi

Aby nasze jelita pracowały bez zarzutu, powinieneś wzbogacić swoją dietę o zdrowe tłuszcze. Są to omega-3 zawarte w siemieniu lnianym, nasionach chia, orzechach, a także tłustych rybach takich jak łosoś czy makrela. Pomogą one poczuć się sytym i są niezwykle potrzebne do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych.

Jaka dieta pozwoli pozbyć się problemów trawiennych?

Mądra, zbilansowana dieta to klucz do pozbycia się problemów z trawieniem, ale również lepszego samopoczucia. Spotkajmy się i porozmawiajmy - moim zadaniem jest nie tylko ułożenie nowego planu żywieniowego, ale również pomoc w zmienieniu złych nawyków. Wspólnie odnajdziemy i wyeliminujemy przyczyny Twoich dolegliwości. W moim gabinecie każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a nowa dieta skrojona na miarę - bez chemii, bazująca na zdrowych i sycących posiłkach. Przy odpowiednim i indywidualnie stworzonym planie żywienia wszystkie dolegliwości żołądkowo jelitowe powinny ustąpić co spowoduje, że poczujemy się znacznie lepiej zarówno fizycznie jak i psychicznie ponieważ oś mózg - jelita jest ściśle ze sobą powiązana.