Błonnik to jeden z najważniejszych składników diety. Pomaga nam czuć się sytymi, utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi oraz zapewnia zdrowie naszemu sercu. Jednak wielu z nas nie dostarcza go organizmowi takiej ilości, jaka jest mu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Oto kilka oznak, które mogą sygnalizować niedobór błonnika.

Objawy niedoboru błonnika

Kłopotliwe zaparcia lub wzdęcia

Pierwszym sygnałem wskazującym na niedobór błonnika (inaczej: włókna pokarmowego) w naszej diecie jest częste występowanie zaparć lub wzdęć. Uzupełnianie tego składnika należy jednak przeprowadzać stopniowo, ponieważ zbyt duża dawka może, paradoksalnie, wywołać podobne reakcje organizmu. Optymalna ilość błonnika jaką powinniśmy spożywać to około 25 gramów dziennie.

Głód odczuwalny zaraz po posiłku

Czy często zdarza Ci się sięgać po przekąskę tuż po zakończeniu posiłku? Powodem takich zachowań może być właśnie niedobór błonnika w codziennej diecie. Spożywanie wystarczającej ilości włókna pokarmowego pomaga na dłużej czuć się sytym. Dodatkowo produkty bogate w błonnik wymagają zwykle dłuższego żucia, co powoduje w kolejnych etapach ich skuteczniejsze trawienie. Warto dodać, że produkty zawierające błonnik trawione są znacznie dłużej w porównaniu do rafinowanych węglowodanów. Dzięki temu dłużej czujesz się syty - nie podjadasz. 

Drastyczne wahania poziomu cukru w organizmie

Błonnik nie tylko sprzyja zdrowiu jelit, obniża ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby serca, ale także w określony sposób kontroluje poziom cukru we krwi. Kiedy więc spożywasz posiłki zawierające włókna pokarmowe, Twój organizm potrzebuje więcej czasu, aby je rozłożyć. To dobra informacja szczególnie dla osób zmagających się z cukrzycą, ponieważ im dłużej (stopniowo) uwalniane są węglowodany, tym bardziej stabilny jest poziom cukru we krwi. Dzięki temu zapewniamy sobie nie tylko stały poziom cukru i energii, ale również dobry nastrój.

Wysoki cholesterol

Twoje wyniki badań są niepokojące ze względu na wysoki poziom cholesterolu? Tutaj przyczyną również może okazać się niedobór błonnika. Spożywanie wcześniej wspomnianych 25 gramów dziennie, poprzez obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Rozpuszczalny błonnik działa jak gąbka, absorbując cholesterol w jelicie cienkim. Natomiast błonnik rozpuszczalny w jelicie grubym wytwarza lotne kwasy tłuszczowe, pomagające zapobiegać produkcji cholesterolu w wątrobie.

Zbilansowana dieta bogata w błonnik

Zastanawiasz się, jakie produkty są bogate w błonnik? Znajdziesz go między innymi w:
  • surowych warzywach i owocach,
  • otrębach pszennych
  • owsiance
  • kaszach (między innymi kasza gryczana),
  • roślinach strączkowych.
Zbilansowany plan żywieniowy w połączeniu z naturalnymi składnikami takimi jak błonnik, przyniesie nie tylko świetne efekty wizualne w postaci utraty kilogramów. To również pierwszy krok do znaczącej poprawy Twojego samopoczucia i regulacji metabolizmu. Na pomoc w ułożeniu diety możesz liczyć w gabinecie Powrót Do Natury lub podczas prowadzonej przez nas konsultacji dietetycznej online. Spotkajmy się i porozmawiajmy - naszym zadaniem jest nie tylko ułożenie zdrowego harmonogramu odżywiania, ale również pomoc w zmienieniu nawyków żywieniowych.