Jeśli nie wiesz, czy liczenie kalorii jest skuteczne, czy nie - nie masz się czym martwić. Wiele osób zadaje sobie to samo pytanie. Niektórzy uważają, że utrata wagi sprowadza się do koncepcji liczenia spożywanych kalorii i odjęcia tych spalanych. Inni wychodzą z założenia, że to metoda przestarzała, która nie przynosi wymiernych efektów, dodatkowo często powoduje, że przybiera się na wadze. Jakie więc stanowisko powinniśmy zająć?

Czym właściwie jest kaloria?

Wiele osób myśli o kaloriach jako o składnikach w pożywieniu, które - jeśli zjesz ich zbyt dużo - spowodują wzrost wagi. Jednak kalorie nie są elementem, który można zobaczyć, którego można dotknąć lub całkowicie pozbyć się go z talerza. Kaloria to po prostu jednostka energii - podobnie jak cale, stopnie czy kilogramy jest sposobem pomiaru. Z technicznego punktu widzenia kaloria (lub jeśli jest stosowana do opisu kalorii w żywności - kilokaloria), to ilość energii potrzebnej do podniesienia temperatury grama wody o jeden stopień Celsjusza. Więc co to ma wspólnego z kaloriami na twoim talerzu? Kaloria to w tym przypadku jednostka miary energii w spożywanej żywności. Twoje ciało nie zużywa energii do podniesienia temperatury wody, ale potrzebujesz jej, aby "napędzała" wszystkie funkcje organizmu - zarówno procesy metaboliczne, jak i całą aktywność podejmowaną przez Ciebie w ciągu dnia. Aby Twoje ciało mogło wykorzystać tę energię, musi najpierw zostać uwolniona z pożywienia, które mu dostarczasz.

Najważniejsza jest jakość kalorii, nie ich ilość

Prawdopodobnie słyszałeś o modelu, który zakłada, że aby schudnąć, musisz spalać więcej kalorii, niż spożywasz. I chociaż w teorii może być to możliwe, rzeczywistość udowadnia, że schemat został znacznie uproszczony. Sposób ten nie zakłada weryfikacji, w jaki sposób skład pozyskanych kalorii wpływa na organizm - od wpływu poziomu cukru we krwi, przez poziom insuliny, po trawienie i hormony głodu. Kalorie mają znaczenie, ale na ilość oraz jakość tych, które jemy i spalamy, wpływa w dłuższej perspektywie rodzaj żywności wybieranej przez nas każdego dnia.  Ważniejsze od liczenia kalorii jest to, by pożywienie miało odpowiednią ilość składników pokarmowych, witamin i mikroelementów. Istotne jest także, by produkty składające się na dietę były dobierane indywidualnie - z uwzględnieniem nietolerancji i alergii pokarmowych pacjenta.

Skuteczne zarządzanie wagą bez liczenia kalorii

Skoro liczenie kalorii nie jest najlepszym sposobem kontrolowania wagi, co możesz zrobić, aby zrzucić dodatkowe kilogramy? Skoncentruj się na jakości diety Planując posiłki, staraj się ograniczyć lub wyeliminować przetworzoną żywność, która może wywoływać chęć podjadania. Zamiast tego skup się na świeżych artykułach, w tym chudym mięsie, produktach pełnoziarnistych oraz dużej ilości owoców i warzyw w ich naturalnej postaci Ćwicz regularnie Staraj się każdego dnia znaleźć czas na energiczny spacer lub gimnastykę. Wystarczy 20 minut każdego dnia, aby nie tylko podkręcić swój metabolizm, ale również poczuć się lepiej. Śpij spokojnie Słaba jakość snu może prowadzić do przyrostu masy ciała. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje snu w nocy, a czuwania w ciągu dnia. Postaraj się ograniczyć stres Długotrwałe napięcie i stres, często powodują chęć sięgnięcia po niezdrowe, szybkie posiłki oraz przekąski bogate w cukier. Postaraj się więc zachować równowagę, znajdując czas na relaks, wyciszenie i rozładowanie negatywnych emocji. Zmiana nawyków żywieniowych i zrezygnowanie z liczenia kalorii, to pierwszy krok do uregulowania, bez codziennego stresu i kalkulacji, swojej wagi. Jeśli zależy Ci na indywidualnie skomponowanym i wygodnym planie żywieniowym, skorzystaj z konsultacji dietetycznych online, które znajdziesz w naszym krakowskim gabinecie dietetycznym Powrót Do Natury. Na podstawie wspólnej rozmowy oraz badań krwi obejmujących aż 37 wskaźników ułożymy kompleksowy plan, który nie tylko zmieni Twoje postrzeganie odchudzania, ale również poprawi samopoczucie i przyniesie oczekiwane efekty. Skontaktuj się z nami i podejmijmy wspólne działania.