Czasami najsilniejsze pragnienia związane z jedzeniem pojawiają się, gdy jesteś w ciężkim okresie swojego życia - doświadczasz silnego stresu, ogromu negatywnych emocji lub masz gorszy czas w pracy. Bardzo prawdopodobne więc, że sięgasz wówczas po kolejne produkty, by choć trochę się pocieszyć. Zajadanie emocji może niestety sabotować wysiłki związane z odchudzaniem lub zdrowym stylem życia. Bardzo często prowadzi do sięgania po nadmierne ilości jedzenia - zwłaszcza tłustego, wysokokalorycznego i słodkiego. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli posiadasz skłonności do emocjonalnego jedzenia, możesz podjąć kroki, aby odzyskać kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi, wracając tym samym na właściwe tory w realizacji celów.

Czym jest zajadanie emocji i kiedy się pojawia?

Nie zawsze jemy tylko po to, by zaspokoić fizyczny głód. Wielu z nas kieruje się w stronę lodówki, aby się pocieszyć lub odstresować. Kiedy to robimy, zwykle sięgamy po przekąski typu fast food, słodycze i inne niezdrowe potrawy. Możesz mieć ochotę na pudełko lodów, gdy czujesz się przygnębiony, zamówić pizzę, jeśli jesteś rozbity lub samotny, albo pojechać po jedzenie na wynos - po stresującym dniu w pracy. "Jesz emocjonalnie", aby poczuć się lepiej - nie po to, by zaspokoić żołądek, a duszę. Niestety, takie postępowanie nie rozwiązuje problemów. W rzeczywistości sprawia, że czujesz się gorzej - problemy nie znikają, a dochodzi poczucie winny z powodu przejadania się. Skąd-się-bierze-zajadanie-emocji

Kiedy zajadanie emocji przeradza się w problem?

Sporadyczne wykorzystywanie jedzenia jako nagrody lub przy okazji świętowania nie kwalifikuje się jako złe postępowanie. Jednak kiedy produkty spożywcze stają się głównym mechanizmem radzenia sobie z emocjami (są pierwszą rzeczą, o której myślisz, gdy jesteś zły, zestresowany lub znudzony), z każdym kolejnym otworzeniem lodówki utykasz w niezdrowym cyklu, który może przerodzić się w  problem psychodietetyczny. Powinieneś zrozumieć, że głodu emocjonalnego nie da się zaspokoić jedzeniem. Po spożyciu kolejnego, niezdrowego posiłku, narasta frustracja i wyrzuty sumienia z powodu niepotrzebnych kalorii. Najlepszym rozwiązaniem jest uczenie się zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami oraz kontrolowania wagi. Jednak bez względu na to, jak bezsilny się czujesz wobec swoich zachowań, możesz dokonać pozytywnej zmiany - unikając wyzwalaczy, przezwyciężając zachcianki, wreszcie powstrzymując emocjonalne podjadanie. Zajadanie-emocji-skąd-się-bierze-ten-mechanizm

Jedzenie pod wpływem emocji i identyfikacja wyzwalaczy

Pierwszym krokiem do powstrzymania jedzenia pod wpływem emocji, jest zidentyfikowanie osobistych czynników wyzwalających. Pomyśl, jakie sytuacje, miejsca lub uczucia sprawiają, że sięgasz po przekąski? W dużej mierze, zajadanie emocji wiąże się z negatywnymi odczuciami, ale może być wywołane również tymi pozytywnymi, takimi jak nagradzanie siebie za dobrze wykonane zadanie lub świętowanie cyklicznego wydarzenia. Częstymi przyczynami napadów jedzenia są:
  • Napięcie. Czy zauważyłeś zależność między odczuwaniem napięcia a sięganiem po jedzenie? Kiedy stres i napięcie towarzyszą nam codziennie, organizm wytwarza wysoki poziom kortyzolu. Hormon wyzwala apetyt na potrawy, które dają nam szybki zastrzyk energii i przyjemności.
  • Wypieranie emocji. Jedzenie może być sposobem na chwilowe stłumienie niewygodnych emocji, w tym strachu, złości, smutku, wstydu czy lęku. Sięgając po przekąskę, masz złudne wrażenie uniknięcia ich choćby na chwilę.
  • Nuda lub poczucie pustki. Czy zdarzyło Ci się sięgnąć po jedzenie z nudów? To bardzo popularne zjawisko, które daje złudne uczucie chwilowego wypełnienia pustki.
  • Nawyki z dzieciństwa. Czy rodzice nagradzali dobre zachowanie lodami lub podawali słodycze, gdy było Ci smutno? Te nawyki często przenoszą się niestety w dorosłość, w celu wynagrodzenia się lub pocieszenia.

Wspieraj się zdrowymi nawykami

Kiedy jesteś wypoczęty, silny i zrelaksowany, lepiej radzisz sobie z codziennymi problemami. W momencie wyczerpania lub przytłoczenia, każda mała zachcianka może zepchnąć Cię z toru, kierując prosto do lodówki. Ćwiczenia, odpowiednio dobrany plan żywieniowy oraz sen, pomogą przetrwać trudne chwile bez emocjonalnego sięgania po jedzenie. Co więc należy robić?
  • Codzienne ćwiczenia powinny być priorytetem. Aktywność fizyczna czyni cuda - nie tylko dla sylwetki, ale również Twojego nastroju, poziomu energii i redukcji stresu. Wejście w nawyk wykonywania ćwiczeń choćby 20 minut każdego dnia, jest łatwiejsze, niż może Ci się wydawać.
  • Każdej nocy postaraj się spać 8 godzin. Kiedy śpisz krócej niż 8 godzin, Twój organizm naturalnie domaga się zastrzyku energii, a Ty w odpowiedzi na to, najczęściej sięgasz po słodkie przekąski. Odpoczynek i odpowiednia ilość snu pomogą w kontrolowaniu apetytu.
  • Znajdź czas na relaks. Pozwól sobie na co najmniej 30 minut relaksu każdego dnia. To jest Twój czas, aby odpocząć od obowiązków i naładować baterie do dalszego działania.
  • Spędzaj czas z bliskimi. Nie lekceważ znaczenia relacji z najbliższymi - spędzanie czasu z pozytywnymi osobami poprawia jakość Twojego życia, chroniąc tym samym przed negatywnymi skutkami stresu.
Skąd-się-bierze-zajadanie-emocji_wyjaśniamy_zdjęcie Porozmawiaj o swoim problemie z dobrym dietetykiem Zajadanie emocji to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Jeśli szukasz pomocy w jego rozwiązaniu i chcesz skutecznie się od niego uwolnić - przyjdziemy z pomocą. Podczas konsultacji dietetycznych online lub stacjonarnie w gabinecie, wspólnie przeanalizujemy skąd w Twoim przypadku bierze się ten mechanizm. Opracujemy skuteczny plan żywieniowy, który nie tylko ustabilizuje Twój organizm, ale pomoże sprawić, że będziesz czuć się zdrowo i pewnie.