Kiedy próbujesz ograniczyć ilość spożywanego cukru w swojej diecie, prawdopodobnie na myśl przychodzi Ci stosowanie słodzików lub innych substytutów. Mamy rację, prawda? Zarówno słodziki jak i substancje zastępujące cukier znajdują się w różnych produktach spożywczych oraz napojach, które sprzedawane są jako bezcukrowe lub dietetyczne. Jednak czym tak na prawdę są słodziki? Czy warto stosować je zamiast cukru? I jaka jest ich rola w diecie?

Czym są substancje słodzące?

Istnieje kilka różnych rodzajów słodzików, które znajdziemy w tysiącach dietetycznych produktów. Głównym zadaniem każdego z nich jest - jak sugeruje nazwa - dodanie produktowi słodkiego smaku, jednak w sposób mocno ograniczający ilość kalorii lub całkowicie bezkaloryczny. Niektóre z substancji słodzących, takie jak sacharyna, sukraloza czy aspartam, są intensywnie słodkie nawet w niewielkich dawkach, dzięki czemu idealnie nadają się do niskokalorycznych napojów bezalkoholowych i gumy bez cukru. Inne, takie jak sorbitol czy ksylitol, dostarczają większej ilości kalorii, jednak z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie w wypiekach i produktach cukierniczych, skutecznie zastępując cukier.

Zamiana cukru na słodziki - korzyści

  • Zdrowsze zęby: cukier odgrywa ogromną rolę w powstawaniu próchnicy. Zastępując go słodzikiem, możesz zmniejszyć szkodliwy wpływ na zęby.
  • Utrata i kontrola wagi: utrata zbędnych kilogramów to najczęstszy powód zamiany cukru na słodzik. Każdy gram cukru zawiera około 4 kalorie, natomiast słodziki są niskokaloryczne lub całkiem ich pozbawione, dzięki temu przyczyniają się do spożycia mniejszej ilości kalorii każdego dnia.
  • Większa kontrola dla osób z cukrzycą: u osób z cukrzycą jedzenie zbyt dużej ilości cukru - lub w ogóle jego spożywanie - może wywołać ogromne problemy zdrowotne. Słodziki są bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi.

Czy słodziki są bezpieczne?

Słodziki - podobnie jak inne produkty spożywcze dopuszczone do obrotu - są ściśle regulowane i przechodzą niezbędne kontrole, aby mogły być stosowane przez konsumentów. Producenci muszą przedstawić również dowody wskazujące na to, że słodzik nie powoduje skutków ubocznych. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności określa dopuszczalne dzienne spożycie m.in. słodzików, czyli ich maksymalną ilość uważaną za bezpieczną do spożycia każdego dnia.

Nie wszystko złoto, co (się) słodzi, czyli wady słodzików

  • Warto pamiętać, że sięgając po słodziki, należy bardzo dokładnie sprawdzać ich skład. Lepiej nie wybierać produktów zawierających aspartam - to związek chemiczny, który jest rakotwórczy - nie warto ryzykować utratą zdrowia. 
  • Słodziki bardzo wzmagają apetyt - to kolejna kwestia, którą warto rozważyć, decydując się na dosładzanie posiłków. Kalorie, które "zaoszczędzimy", stosując słodziki "nadrobimy", podjadając. Koniecznie trzeba mieć to na uwadze!
  • Jeśli już bardzo chcemy dosładzać produkty, warto postawić na słodziki naturalne, których składów jesteśmy pewni. Na uwagę zasługuje syrop z agawy i stewia. 

Złoty środek

Cukier w swojej naturalnej postaci, zawarty np. w świeżych owocach, nie jest czymś, czego powinniśmy za wszelką cenę unikać. Natomiast cukier wysokoprzetworzony, który znajdziemy w słodkich przekąskach, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie: sprzyjać powstawaniu cukrzycy i chorób układu krążenia. Wszystko sprowadza się więc do umiaru i zbilansowania diety. Jeśli szukasz pomocy w ustaleniu odpowiedniej diety, chętnie przyjdziemy z pomocą w trakcie konsultacji dietetycznych online lub stacjonarnych. Opracujemy dla Ciebie spersonalizowany plan żywieniowy, który nie tylko pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również poprawi samopoczucie.