Na pewno znasz powiedzenie "Jesteś tym, co jesz", prawda?  Ale czy na pewno w to wierzysz?   W końcu nie widzisz, ani nie czujesz, jak tłuszcz znajdujący się w niezdrowych pokarmach zatyka tętnice, znajdujące się w ciele. Jednak jeśli masz złe nawyki żywieniowe, prawdopodobnie sieją spustoszenie w Twoim organizmie na więcej sposobów, niż może Ci się wydawać. Dieta wpływa na samopoczucie zarówno fizyczne i emocjonalne, jak i psychiczne. Sposób, w jaki się odżywiasz, oddziałuje również na to, czy w Twoim organizmie rozwijają się choroby serca, możliwość wystąpienia udaru lub nowotworu. Może także sprawić, że poczujesz się zmęczony lub dzięki niej dodasz sobie energii. Dlatego tak ważne staje się zidentyfikowanie obszarów problemowych i wprowadzenie znaczących zmian podczas konsultacji z dietetykiem.  

Kiedy powinniśmy skonsultować się z dietetykiem?

1. Chęć utraty zbędnych kilogramów Kiedy mówimy o wizycie u dietetyka, pierwsze, co zazwyczaj przychodzi nam na myśl, to utrata kilogramów. Jeśli chcesz schudnąć, dietetyk pomoże Ci zrobić to mądrze - wykluczając modne diety, które najczęściej i tak kończą się efektem jojo. Zadaniem dietetyka jest pomoc w wypracowaniu zdrowych nawyków na całe życie, mających wpływ nie tylko na Twój wygląd, ale również na samopoczucie i witalność. 2. Przyrost masy ciała Niektórzy pacjenci w wyniku chorób, w niekontrolowany sposób tracą apetyt i kilogramy, co wiąże się m.in. z przyjmowaniem niewystarczającej ilości składników odżywczych. Zadaniem dietetyka w takim przypadku jest ułożenie odpowiedniej diety, która pomoże odzyskać równowagę i wrócić do pełni sił. 3. Choroby przewlekłe Cukrzyca ,choroby serca oraz wiele innych są ściśle związane z tym, w jaki sposób się odżywiasz. Wprowadzenie zdrowych zmian w diecie pomoże w ich opanowaniu. Odpowiednio zbilansowany i indywidualnie dopasowany plan żywieniowy pomoże Ci cieszyć się zdrowiem. 4. Alergie, nietolerancje i wrażliwość pokarmowa Radzenie sobie z chorobami (takimi jak np. celiakia czy alergie pokarmowe) oznacza, że musisz całkowicie pozbyć się ze swojego jadłospisu określonych produktów. Czasami zdarza się jednak, że nie masz pewności, co dokładnie wywołuje reakcje alergiczne. Na pomoc możesz liczyć w gabinecie dietetyka, który nie tylko pomoże Ci dowiedzieć się, które produkty wyeliminować, ale ułoży plan dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji. 5. Wyniki sportowe Wszyscy doskonale wiemy, że jedzenie jest paliwem dla naszego organizmu. Dlatego planując wymagające treningi, powinieneś skonsultować swój jadłospis z dietetykiem pod kątem zoptymalizowania wyników sportowych. 7. Zmiana diety na wegetariańską lub wegańską Jesteś krok od podjęcia decyzji o przejściu na dietę wegetariańską lub wegańską? To dobry moment, by skonsultować się z dietetykiem. Zrób to - niech zmiany nie odbiją się na kondycji organizmu i Twoim samopoczuciu. 8. Poprawa samopoczucia Każdy z nas orientuje się, jakie produkty kwalifikowane są jako zdrowe, a których z nich powinniśmy unikać. Jednak zdarzają się momenty, w których sięgamy po nieplanowaną, niezdrową przekąskę powodującą późniejsze wyrzuty sumienia. Ten scenariusz nie musi się już powtarzać - indywidualnie dostosowana dieta zapewni uczucie sytości i zablokuje chęć podjadania między posiłkami. Poprawi również samopoczucie, dodając energii do działania. Kiedy warto skonsultować swoją dietę z dietetykiem?

Jak wygląda pierwsza konsultacja z dietetykiem?

Pierwsza konsultacja z dietetykiem, online (lub w gabinecie) trwa standardowo od 45 do 60 minut. Podczas spotkania, dietetyk zada Ci pytania dotyczące obecnej diety, ostatnich wyników badań krwi, samopoczucia, ewentualnych dolegliwości, trybu życia oraz wyrobionych nawyków. To również czas na określenie własnych oczekiwań i wyznaczenie celu, do którego chcesz dążyć. Pamiętaj, że zadaniem dietetyka podczas każdej konsultacji jest praca z Tobą jako partnerem - wszystko to po to, aby przyjrzeć się potrzebom i spełnić oczekiwania.

O co może spytać dietetyk podczas pierwszej konsultacji?

Podczas pierwszej wizyty, dietetyk może zapytać Cię o następujące kwestie, które pomogą w ułożeniu odpowiedniej diety odpowiadającej Twoim potrzebom:
  • czy obecnie stosujesz jakąś dietę?
  • czy zażywasz jakieś leki? Suplementy?
  • czy cierpisz na choroby przewlekłe?
  • jakie produkty lubisz jeść, a których stanowczo nie tolerujesz?
  • kiedy, jak często i jakie porcje zjadasz na co dzień?
  • jaką część budżetu przeznaczasz na zakupy spożywcze?
  • czy masz obawy dotyczące dotychczasowych i przyszłych nawyków żywieniowych?
Zadanie tych kilku prostych pytań pomoże dietetykowi zorientować się w Twojej diecie i stylu życia. Dostarczają one również informacji potrzebnych do przeprowadzenia oceny dotychczasowego stylu odżywiania, aby zweryfikować, czego spożywasz za dużo, a czego brakuje w Twojej diecie.

Porozmawiaj o swoim problemie podczas konsultacji dietetycznej online

Zmiana nawyków żywieniowych znacząco wpływa zarówno na Twoje zdrowie, jak również ogólne samopoczucie i nastrój. Jeśli szukasz wsparcia w ułożeniu odpowiedniego planu żywieniowego, z przyjemnością przyjdziemy z pomocą. Plan żywieniowe Metabolic Balance® , które tworzymy dla naszych pacjentów wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu tak aby przyspieszyć zaburzoną przez lata przemianę materii.  Co to oznacza dla Ciebie? Że twój indywidualny jadłospis powstaje w wyniku analizy danych ze zleconych przez nas badań krwi, obejmujących aż 37 wskaźników, a także wszystkich informacji na temat ewentualnych dolegliwości, schorzeń, przyjmowanych leków,antypatii żywieniowych i analizy składu ciała. Wspólnie ustalamy nowy, zdrowy plan żywienia, który pozwoli Ci na cieszenie się różnorodnymi posiłkami i trwałymi efektami, poprawi samopoczucie i pozwoli na stałe utrzymać prawidłową wagę ciała i zdrowe nawyki. Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami - spotkamy się na konsultacji online lub w naszym gabinecie, od razu podejmując skuteczne działania.