Twój organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, aby zachować zdrowie, dobre samopoczucie oraz siły witalne. Oznacza to spożywanie różnorodnych produktów z każdej z głównych grup żywności. Piramida żywieniowa ma na celu ułatwienie zdrowego i zbilansowanego odżywiania. Ilustruje różne grupy żywności oraz ilości, jakich potrzebujemy, aby trzymać się zdrowej diety.   Odpowiednie odżywianie jest ważne dla nas wszystkich, bez względu na wiek. W krótkim okresie czasu może pomóc poczuć się dobrze, wyglądać zdrowo oraz utrzymać odpowiednią wagę. Natomiast w dłuższej perspektywie, zbilansowana dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy, osteoporozy i niektórych nowotworów.

Czym właściwie jest piramida żywieniowa? Wyjaśnia dietetyk z Krakowa

Piramida żywieniowa to graficzna prezentacja tego, w jaki sposób produkty spożywcze i napoje, przyczyniają się do zdrowej, zbilansowanej diety. Jest również odpowiedzią na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a najważniejszym jej celem jest zapobieganie rozwojowi nadwagi oraz chorób cywilizacyjnych. Piramida dzieli żywność na półkach, zaczynając od tej najważniejszej (na dole). Półka numer 1: ta półka nie jest związana z pożywieniem, jednak również jest podstawą prawidłowego funkcjonowania, to aktywność fizyczna — sport powinien stać się codziennym nawykiem, który pomoże utrzymać prawidłową wagę ciała, dobre samopoczucie, ale również zmniejszyć ryzyko występowania wielu chorób. Półka numer 2: warzywa i owoce — to właśnie na nich powinniśmy opierać swój jadłospis, ciesząc się różnorodnością smaków i kolorów. Powinny być bazą większości posiłków spożywanych w ciągu dnia. Półka numer 3: produkty pełnoziarniste — pełnoziarniste pieczywo, mąki, makarony. Powinny znajdować się w 3 do 5 posiłkach w ciągu dnia. Półka numer 4: produkty mleczne — mleko, jogurty, maślanki, sery. Warto wybierać wśród nich te o obniżonej zawartości tłuszczu. Zaleca się spożywanie około dwóch szklanek mleka lub jogurtu naturalnego dziennie. Półka numer 5: mięso, ryby, jajka — warto wybierać chude mięsa oraz ryby, natomiast unikać ich w formie przetworzonej. W przypadku czerwonego mięsa zaleca się ograniczenie jego spożycia do 0,5 kg w tygodniu. Po rybę można sięgać zdecydowanie częściej — od 2 do 6 razy w ciągu tygodnia. Półka numer 6: orzechy, dobre tłuszcze, oleje — zaleca się ich ograniczenie do jednej łyżeczki dziennie. Dodatkowo piramida żywienia podkreśla konieczność spożywania odpowiedniej ilości wody. Picie co najmniej 1,5 litra dziennie to absolutne minimum dla ludzkiego organizmu. Eksperci ostrzegają również przed spożywaniem zbyt dużej ilości soli oraz cukru. Ich miejsce powinny zająć produkty naturalne — takie jak przyprawy, zioła czy miody.

Zbilansowana dieta czerpie z piramidy żywieniowej

Piramida żywieniowa została opracowana po to, aby pomóc w zbudowaniu zbilansowanej i zróżnicowanej diety, poprzez zrozumienie grup żywności oraz spożywanie ich w odpowiednich proporcjach. Co to oznacza w praktyce? Że powinniśmy sięgać po różnorodne produkty spożywcze, aby dostarczyć organizmowi składników, które są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Stara a nowa piramida żywienia

Najważniejszą zmianą, którą możemy zauważyć w nowej piramidzie żywienia, jest umieszczenie aktywności fizycznej u podstawy, a zaraz po niej warzyw i owoców. Wcześniejsza piramida na pierwszym miejscu stawiała spożycie produktów pełnoziarnistych, pomijając sport. Nowością jest również zwrócenie uwagi na zioła i przyprawy stosowane w kuchni, które z powodzeniem mogą zastąpić sól czy cukier.

Kto powinien stosować się do piramidy żywienia?

  • Piramida żywienia została zaprojektowana z myślą o każdym, kto chce prawidłowo się odżywiać, a przy tym zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
  • Stosowanie się do jej zaleceń, może zmniejszyć ryzyko otyłości, wystąpienia cukrzycy, a także chorób cywilizacyjnych.
  • W przypadku takich chorób jak osteoporoza, choroba niedokrwienna serca czy cukrzyca, może istnieć konieczność zmodyfikowania zaleceń znajdujących się w piramidzie żywienia podczas konsultacji lekarskiej lub dietetycznej.
Warto również wspomnieć, że powstały oddzielne piramidy żywienia dla osób starszych, a także dzieci i młodzieży. Ich pełne nazwy to Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym oraz Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Każda z nich przedstawia zbliżone proporcje dla poszczególnych grup żywności, jednak bardziej dopasowane do wieku odbiorcy.

Spersonalizowana dieta zbudowana na piramidzie żywienia — zaufaj dietetykowi z Krakowa

Metabolic Balance® to program żywieniowy dostosowywany indywidualnie do organizmu ponieważ każdy organizm jest inny. Jego podstawą jest nie tylko piramida żywienia, ale także osobisty plan odżywiania, który opracowujemy na podstawie  obszernych badań krwi pacjenta oraz informacji na temat stanu zdrowia, alegrii, chorób przewlekłych czy zażywanych leków. Dzięki niemu modyfikujesz swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, eliminując negatywne przyzwyczajenia oraz sprawiasz, że metabolizm przyśpiesza. Jeśli chcesz dobrze się odżywiać, a przy tym doskonale się czuć — skontaktuj się z nami i zacznijmy wspólnie działać już dziś! Profilaktyka to najlepsza inwestycja w nasze zdrowie!