Dobra dieta to jeden z filarów dobrego życia. Jedzenie wpływa na zdrowie organizmu, pozwala mu sprawnie funkcjonować, podtrzymuje zdrowie psychiczne i jest paliwem do treningów i codziennych aktywności. Jednak czy w dobie rosnących cen można odżywiać się zdrowo i jednocześnie niedrogo?

Zdrowe i niedrogie odżywianie się? Dobre i sprawdzone wskazówki dietetyka z Krakowa

(Słuszna) moda na zdrowe odżywianie to bardzo dobry trend. Na rynku pojawiają się kolejne nowinki dietetyczne, tzw. superfoods, suplementy i produkty, które regularnie spożywane mają zapewnić zdrowie. Taki styl życia (i jedzenia), choć dobry, wydaje się drogi i trudny do utrzymania. Na szczęście nie trzeba wydawać majątku, żeby jeść smacznie, kolorowo i zdrowo!
  • Zdrowa dieta powinna być różnorodna, zbilansowana, dostosowana do trybu życia oraz bogata w witaminy i składniki odżywcze.
  • To wszystko można mieć bez zakupów w specjalistycznych sklepach.

Dobre i sprawdzone diety? Warto korzystać z naturalnej mocy warzyw

W zdrowym odżywianiu nie może zabraknąć warzyw. Mają niską gęstość energetyczną, czyli zawierają mało tłuszczów i węglowodanów, dzięki czemu są niskokaloryczne. Co ważniejsze – warzywa są prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych, a przy tym są niedrogie i łatwo dostępne. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie warzyw sezonowych — wówczas są najtańsze, a przy tym mają najwięcej wartości odżywczych.
  • Warzywa kupione na lokalnym targu można mrozić, aby mieć porcję zdrowia w zapasie (bez utraty ich zdrowotnych walorów).
  • Kolory warzyw to zasługa substancji odżywczych, których są pełne – jeśli nie chorujemy, nie potrzebujemy dużych ilości suplementów, wystarczy, że zadbamy o to, aby na naszym talerzu było kolorowo i różnorodnie od bogactwa warzyw.
  • Warzywa są odżywcze i sycące, więc wspierają walkę o zdrową, szczupłą sylwetkę. Kiedy „tradycyjny” posiłek uzupełnimy o solidną porcję warzyw, zjemy mniej kalorycznych produktów i nie będziemy narzekać na głód.
Liczba sposobów na wykorzystanie warzyw jest nieograniczona. Możemy jeść je na surowo, piec, gotować, kisić, dodawać do sałatki lub dania głównego albo przygotować na ich bazie pożywny koktajl czy zupę. Warzywa strączkowe, takie jak na przykład ciecierzyca, fasola czy soczewica są źródłem roślinnego białka, które może stanowić zamiennik mięsa w codziennej diecie – to świetna propozycja dla wegan i wegetarian oraz każdego, kto chce zmniejszyć ilość produktów odzwierzęcych w codziennej diecie. Eksperymentując ze sposobami przygotowania, przyprawami i innymi dodatkami, stworzymy ciekawe, smaczne, a przy tym zdrowsze dania. Z warzyw zrobimy nawet desery i wypieki, w których ich smak będzie niewyczuwalny.

Owoce — sprawdzone i dobre rozwiązania na dietetyczny deser

Owoce to z kolei dobry zamiennik słodyczy. To prawda, że mają więcej cukru niż warzywa, jednak wciąż są lepszym wyborem niż słodkie, wysoko przetworzone produkty. Najbardziej odżywcze i najtańsze owoce kupimy w sezonie – w zdrowej diecie znakomicie zaspokoją ochotę na słodkie i zastąpią bogate w cukier i tłuszcze desery.

Zdrowe i niedrogie produkty zbożowe

Produkty zbożowe to kolejna pozycja na liście „zdrowe i tanie”.
  • Kasze i płatki zbożowe są proste do przygotowania.
  • To różnorodne grupy produktów. Kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, owsiana – każda z nich ma dużo wartości odżywczych, jest sycąca oraz można traktować ją jak bazę posiłku i łączyć ją z różnymi dodatkami.
  • Płatki zbożowe to z kolei pomysł na pożywne i proste śniadanie, w wersji słodkiej lub wytrawnej, do zjedzenia na ciepło lub zimno.
  • Jest wiele pomysłów na zaskakujące owsianki, jaglanki, gryczanki czy ryżowianki.
  • Płatki zbożowe nie dość, ze zdrowsze od sklepowych płatków śniadaniowych, są też od nich tańsze, bo nie mają zbędnych dodatków. Składniki śniadaniowej miski możemy dostosować do własnego gustu.

Oszczędzaj za zakupach, nie na zdrowiu — rada dietetyka z Krakowa

Zdrowe odżywianie na każdą kieszeń – jak mieć dobrą dietę i nie wydawać za dużo? Oto nasze sprawdzone sposoby na dietę, która nie obciąża ani wątroby, ani portfela.
  1. Kupowanie sezonowych warzyw i owoców
  2. Warto też stawiać na lokalność i po zakupy wybierać się na okoliczne targi, na których można kupić świeże produkty dobrej jakości i w dobrej cenie.
  3. Wartym rozważenia pomysłem jest planowanie posiłków oraz lista zakupów. Dzięki temu unikniemy marnowania i wyrzucania żywności, jednocześnie oszczędzając na produktach, których nie zdążyliśmy zjeść na czas.
  4. Jeśli zrezygnujemy z zamawiania jedzenia i wizyt w restauracjach szybkiej obsługi, zaoszczędzimy na zakup dobrej jakości produkty, z których przygotujemy pyszną ucztę w domu.
  5. Wspólne gotowanie jest ekonomiczne, ale to również ciekawy sposób spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Wysoko przetworzone produkty traktujmy jak zbędny wydatek.
  6. Zamiast paczki chipsów na domowy seans lepiej przygotować szuszone jabłka i chrupać jak chipsy.
  7. Coś słodkiego do kawy? Zamień sklepowe słodycze na mocno czekoladowe brownie z fasoli.
  8. Nie kupuj kanapek w firmowym bufecie, przygotuj w domu pieczywo z ulubionymi składnikami.
  9. Napoje w plastikowych butelkach to duży koszt w domowym budżecie, ale również obciążenie dla środowiska. W wielu miastach wodę możemy pić prosto z kranu lub dla pewności filtrować ją w specjalnych dzbankach. Po przeliczeniu okazuje się, że zakup takiego urządzenia to mniejszy wydatek niż kolejne zgrzewki butelkowanej wody.
  10. Nie potrzebujesz też palety suplementów. Odpowiednio zbilansowana, dostosowana do potrzeb dieta z reguły dostarczy wszystkiego, czego potrzebuje organizm do zdrowego działania. A najwięcej dobrego znajdziesz w prostych produktach.
  Jeśli szukasz wsparcia dobrego i sprawdzonego dietetyka z Krakowa, który pomoże Ci w stworzeniu diety odpowiadającej Twoim potrzebom, jednocześnie takiej, która nie obciąży Twojego budżetu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.