Prawidłowe odżywianie, to klucz do dobrego samopoczucia, odpowiedniej wagi i zadowalającego wyglądu. Dlatego tak ważną rolę w ułożeniu zbilansowanej diety odgrywa dietetyk — ocenia Twoje dotychczasowe nawyki, oferuje spersonalizowane porady, a także motywuje do osiągnięcia nowych celów. Jego rola to również pomoc w zapobieganiu chorobom, a także promowanie aktywnego stylu życia, połączonego z odpowiednimi nawykami żywieniowymi. Czego jeszcze powinieneś oczekiwać od dobrego dietetyka? O doświadczeniu, wsparciu i motywacji, piszemy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego motywacja jest tak ważna w osiągnięciu wymarzonej sylwetki? Dietetyk z Krakowa odpowiada na podstawie pracy z pacjentami

Większość ludzi doskonale wie, jak schudnąć — jedząc mniejsze porcje w regularnych godzinach, wybierając świeże, nieprzetworzone produkty oraz wdrażając do swojego życia aktywność fizyczną. Ale ponieważ jesteśmy tylko ludźmi, w praktyce, nie jest to takie proste. Istnieją zmienne psychologiczne: mamy uczucia, myśli i samoograniczające nas przekonania, które mogą to utrudnić. I właśnie w tym momencie pojawia się motywacja, czyli klucz, który otwiera drzwi do zmian. Postaraj się znaleźć swoje "dlaczego" Im bardziej powiążesz utratę wagi z własnymi wartościami, tym większe są szanse na osiągnięcie sukcesu. Powinieneś głęboko przemyśleć, dlaczego chcesz schudnąć — im bardziej szczegółowo się w to zagłębisz, tym lepiej. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi, że chcesz być zdrowszy, pójdź o krok dalej — pomyśl, dlaczego. Jeżeli zaś chcesz wyglądać lepiej, zadaj sobie kolejne pytania. Czy to sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo w relacjach towarzyskich? Czy poczujesz się bardziej pewny siebie? Każde z tych pytań pozwoli Ci dotrzeć do "tej podstawowej wartości", która może posłużyć jako kotwica motywacyjna. Wyznaczaj cele realne do osiągnięcia Wyznaczanie nieosiągalnych celów, prowadzi do frustracji, która może spowodować, że się poddasz. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zrezygnować z jednej słodkiej przekąski w ciągu dnia, która daje Ci energię i siłę do działania, omów to ze swoim dietetykiem — na pewno znajdziecie kompromis, nie tracąc przy tym napędu do działania. Cel podziel na mniejsze kroki Masz zdecydowanie większe szanse na osiągnięcie celu, jeśli podzielisz go, na szereg łatwiejszych do opanowania kroków. Dodatkowo, zwiększenie pewności siebie za każdym razem, gdy osiągniesz któryś z nich, pomoże Ci zachować motywację. Zamiast dążyć do określonej liczby zrzuconych kilogramów w ciągu miesiąca, rozważ jako cel np. niespożywanie posiłków po godzinie 19:00, chodzenie na intensywny spacer pięć dni w tygodniu, czy spożywanie większej ilości wody każdego dnia.
Czy dietetyk powinien motywować pacjenta do zrzucenia kilogramów?

Wsparcie i motywacja — rola dietetyka

Zachęcanie do wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych Dobry dietetyk stosuje naukowe i psychologiczne podejście do oceny indywidualnych nawyków żywieniowych. Prowadzi swoich pacjentów w kierunku spożywania świeżej i naturalnej żywności, ale również edukuje, mówiąc o pozytywnym i negatywnym wpływie pokarmów, po które sięgamy. Pomoc w osiąganiu celów zdrowotnych i estetycznych Doświadczeni dietetycy pomagają w utworzeniu zindywidualizowanego planu posiłków w zależności od postawionego celu. Oprócz rozpisania diety ważnym zadaniem dietetyka jest także wsparcie motywacyjne w kwestii wdrożenia do swojego planu dnia, aktywności ruchowej oraz zasugerowanie odpowiedniej suplementacji, która pomoże w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Zmiany behawioralne i zdrowe podejście do żywienia Podstawowe zachowania, które wpływają na nasze codzienne wybory dotyczące zdrowego stylu życia, również wymagają pracy i modyfikacji. Dietetyk pomaga pacjentowi zidentyfikować destrukcyjne nawyki żywieniowe. Następnie opracowuje i wdraża zdrowy plan żywieniowy. Ponadto ocenia poziom i wybór aktywności pacjenta oraz dokonuje odpowiednich modyfikacji, na podstawie indywidualne potrzeby i cele. Zmiana stylu życia i radzenie sobie ze stresem Niejednokrotnie, to właśnie stres bywa powodem sięgania po niezdrowe przekąski, zaburzeń snu oraz ogólnego rozdrażnienia. Zadaniem dobrego dietetyka jest rozmowa z pacjentem i praca nad poprawieniem jakości stylu życia oraz zwalczeniem stresu. Umiejętności doradcze Najlepsi dietetycy są również doskonałymi doradcami. Jedzenie może okazać się niezwykle trudnym tematem — często bardzo osobistym i ściśle związanym z innymi problemami, takimi jak depresja, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia. Dlatego ważne jest, aby poznać opinie innych pacjentów i przejrzeć kwalifikacje opisane na stronie internetowej, co w dobie internetu jest na wyciągnięcie ręki.
Dlaczego dietetyk powinien motywować pacjenta?

Jak wybrać dietetyka, który pomoże Ci spełnić wyznaczone cele?

Zadaj sobie kilka istotnych pytań:
  • W jaki sposób lubisz otrzymywać informacje lub porady?
  • Czy wolisz, aby mówić Ci krok po kroku, co robić, czy może wolisz współpracować z osobą, która pomoże w znalezieniu wewnętrznej motywacji?
W moim gabinecie pracuję z pacjentami w taki sposób, aby zidentyfikować kluczowe obszary potrzeb. Na tej podstawie wspólnie ustalamy wyzwania i cele. Moją rolą w całym procesie zmian jest również zapewnienie wsparcia motywacyjnego, które staje się motorem napędowym osiągnięcia założonych wyników. Zapraszam do współpracy!